Emblema bot ivoryБотанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка заснований у 1839 році і є одним із найстаріших серед ботанічних установ України. Розташований біля головного корпусу Університету в центральній частині міста Києва. Проект Ботанічного саду створив архітектор В.І. Беретті. З того часу і дотепер збереглася невелика частина насаджень: більшість дерев та кущів на новосформованих ділянках були висаджені пізніше. Залишилося без змін лише загальне планування саду.

1   2

Територія Ботанічного саду (22,5 га) умовно поділена на наукову частину (9 га) та паркову - відкриту для вільного відвідування. Рельєф Ботанічного саду дуже неоднорідний, розчленований ярами на схили різної крутизни і експозиції. Перепад висот складових рельєфу знаходиться у межах від 139 до 178 м над рівнем моря. На території Ботанічного саду сформувалися ґрунти різних типів, що дозволяє вводити у колекції рослини, які відрізняються між собою місцем походження і вимогами до умов росту і розвитку. За багатством рослинних колекцій Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна посідає провідне місце серед інших ботанічних садів Східної Європи. У колекції зібрані представники рослинного світу майже всіх кліматичних зон – від Арктики до тропіків і гарячих пустель. Рослини з районів субтропічного і тропічного клімату розміщені в оранжереях саду.

3    4

Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна є науково-дослідною і природоохоронною установою у складі Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Основним завданням Ботанічного саду є формування та збереження колекцій рослин світової флори, інтродукція рідкісних, ендемічних та корисних рослин; проведення науково-дослідних робіт з біології, агротехніки та ефективного використання досліджуваних рослин; проведення навчальної та освітньо-виховної роботи з питань ботаніки, екології, охорони природи, декоративного садівництва та ландшафтної архітектури.

У Ботанічному саду утримується понад 9 000 видів, форм та сортів рослин. Добре відомі колекції магнолій, рододендронів, водних та прибережно-водних рослин, сукулентів, кактусів тощо. У колекціях представлені види, що занесені до міжнародних, національних та регіональних червоних книг і списків. У 2015 році колекція тропічних та субтропічних рослин у захищеному ґрунті отримала статус наукового об'єкту, що становить Національне надбання України.

6   7    8

У лабораторії культури рослинних тканин проводиться робота за напрямком розробки технологій клонального мікророзмноження in vitro цінних рідкісних і зникаючих, лікарських та декоративних рослин. Розмножені in vitro та адаптовані до ґрунтових умов рослини поповнюють колекційні фонди Ботанічного саду та використовують як дослідний матеріал при виконанні наукових тем. Водночас, лабораторія є практичною базою для навчання студентів та аспірантів біологічних спеціальностей.

5   11

Важливим джерелом взаємного обміну інформацією є видання Списків насіння (Delectus seminum). Каталог Ботанічного саду налічує близько 1500 назв рослин, проводиться активний обмін більше як з 50 зарубіжними країнами та ботанічними закладами України. Щорічно лабораторія розсилає і отримує близько 2000 зразків насіння.
Гербарій Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна зареєстрований в Index Herbariorum і має міжнародний індекс – KWHU.

Музей історії Ботанічного саду, у фондових колекціях якого зібрано близько 10 тисяч експонатів, знайомить відвідувачів з видатними постатями минулого і сучасними досягненнями науковців Ботанічного саду і вчених ННЦ «Інститут біології та медицини».

Бібліотека є структурним підрозділом Ботанічного саду. Філією укомплектовано бібліотеку літературою з ботаніки, фізіології рослин, загальної біології, агрохімії, захисту рослин, квітникарства, художньою літературою. Фонд містить словники та довідники різних тематик.

Ботанічний сад є об’єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Особливе місце він займає у природоохоронній освіті населення, тут регулярно проходять екскурсії і просвітницькі заходи, що знайомлять усіх бажаючих із рослинним різноманіттям в оранжереях і на відкритих паркових ділянках.

Ласкаво просимо завітати до нас!

9    10