В цьому році у Ботанічному саду ім. акад. О.В. Фоміна вперше рясно зацвіла Halesia monticola (Галезія гірська), що належить до родини Styracaceae. У колекції з 2004 року. Насіння отримали з ботанічного саду Дартштадту (Німеччина). На батьківщині, в горах Північної Кароліна (США) називають його: дерево підсніжник, гірський срібний дзвіночок або конвалієве дерево. Цвіте до розпускання листків у квітні-травні. Квітки дзвоникоподібні до 2,5 см, мають тонкий ніжний аромат. У Ботанічному саду росте у формі куща.
Продовжують цвітіння ранньо-весняноквітучі таволги групи весняного періоду цвітіння - це таволги флори України: таволга городчата (Spiraea crenata) i таволга пиківська (S. pikoviensis), привезені нами живими рослинами з експедиції по р. Південний Буг «Від витоків до гирла» (2003 р.) та із Кременецьких гір (2006 р.), таволга польська (S. poloniсa) із Тернопільської обл. (2002 р.), а також інтродуценти: таволга китайська (S. chinensis) і таволга багатоквіткова (S. multiflora) тощо.
Spiraea crenata
Spiraea crenata
Spiraea multiflora
Spiraea multiflora
Spiraea pikoviensis
Spiraea pikoviensis
Spiraea polonica
Spiraea polonica
https://biomed.knu.ua/news/latest-news/2509-galeziya-girska-i-vesnyanokvituchi-tavolgi-2.html#sigProId1d0d279d7c
Білоквіткові види таволг починають цвісти з першої декади квітня (Таволга Тунберга з Японії, Т. усурійська) і закінчує - в третій декаді червня Таволга Віча з Гімалаїв.
Родовий комплекс Spiraea представлений в колекції Ботанічного саду 135 видами та культиварами - це одна з найбільших колекцій цього роду в Європі. Цінність її полягає в тому, що більшість видів завезено з природніх місць зростання, що підтверджує їх достовірність. Починаючи з 1983 року було здійснено ряд експедицій по Україні; а також в гори Середньої Азії, на Далекий Схїід, в республіки Прибалтики, Білорусь, на Мурманський півострів; в ботанічні сади Москви, Санкт-Петербурга та Західної Європи.
З.Г. Бонюк, к.б.н., ст.наук.співроб.