Екстремальні погодні умови спостерігаються все частіше. Зима цього року стала для Києва однією з найтепліших за останні зими ХХІ століття. У цей період у деяких рослин спостерігається передчасне настання фаз вегетації, бутонізації та цвітіння, що ми спостерігаємо у первоцвітів.
У січні зацвів чемерник червонуватий (Helleborus purpurascens Waldst. & Kit.) – багаторічна рослина, за здатність цвісти серед зими рослина має ще назву морозник (фото 1). Росте в листяних лісах Карпат і Західної України. У колекції трав’янистих рослин представлено також чемерник кавказький (Helleborus caucasicus A. Br.) з великими блідо-зеленими квітками (фото 5).
З початку лютого цвіте ранньовесняний ефемероїд проліска сибірська (Scilla siberica Haw.) (фото 7) та Ерантіс зимуючий (Eranthis hyemalis (L.) Salisb.) родини Жовтецевих (фото 4), у якого квітки яскравого жовтого кольору. Багаторічна рослина, росте у листяних лісах Центральної Європи. Після цвітіння надземна частина рослини відмирає до наступної весни.
У лютому зацвів шафран Гейфеля (Crocus heuffelianus Herb.) – представник родини Півникові. Великі квітки мають фіолетовий, жовтий, рідше білий колір, з темними плямами на кінці пелюсток (фото 2-3). Жовтогарячі пиляки і приймочки надзвичайно прикрашають квітку, яка розкривається тільки на сонці. Росте в лісах, на степових схилах і гірських луках у Карпатах, іноді трапляється у Західному Лісостепу. Рослина занесена до Червоної книги України.
Білі чудові квітки підсніжника звичайного (Galanthus nivalis L.) родини Амарилісові з’явилися в середині лютого (фото 8). У квітці зовнішні пелюстки оберненояйцевидні, внутрішні – вдвічі коротші, із серцевидною виїмкою і зеленою плямою по краю, що є сигналом для комах-запилювачів. Росте переважно в Правобережному Лісостепу, Карпатах, Передкарпатті. Рослину занесено до Червоної книги України. Зараз цвіте підсніжник складчастий (Galanthus plicatus M. Bieb.) - представник флори Криму, занесений до Червоної книги України та Європейського червоного списку (фото 6).
https://biomed.knu.ua/news/latest-news/2250-pervotsviti-u-botanichnomu-sadu-im-akad-o-v-fomina-2.html#sigProId84d7f4c285
https://biomed.knu.ua/news/latest-news/2250-pervotsviti-u-botanichnomu-sadu-im-akad-o-v-fomina-2.html#sigProIdffa06e3895
Провідний біолог, к.б.н. В.І. Березкіна,
фото підготувала Валерія Чекаліна
Запрошуємо усіх бажаючих відвідати Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна!
Наші контакти: +38 (044)-234-60-56