У Ботанічному саду ім. акад. О.В. Фоміна у другій декаді грудня зацвіла Калина боднантська (Viburnum×bodnantense =V. farreri×V. grandiflorum). Один з батьківських видів (V. grandiflorum), на батьківщині в Гімалаях цвіте з січня по березень. Тому немає нічого дивного, що ця калина, за даними фенологічних спостережень З. Бонюк, рясно цвіла в Ботанічному саду в січні 2010 р. та розпочала масове цвітіння в грудні 2019 р. Такому передчасному цвітінню взимку сприяють стійкі плюсові температури осінньо-зимових місяців.
Зростає Калина боднантська у дендрарії Ботанічного саду з 2008 року. Це листопадний гіллястий кущ заввишки до 3,0 м. Зазвичай квітує навесні до розпускання листків, з березня-початку квітня впродовж 15 днів, квітки біло-рожеві, запашні. Плоди не зав’язуються. Тому в культурі розмножується живцями, відсадками, кореневою порослю. Калина боднантська зимостійка, посухостійка, цінна для ландшафтної архітектури.
https://biomed.knu.ua/news/latest-news/2091-zatsvila-v-sadu-kalina-2.html#sigProId578e6b3eaf
Зимове цвітіння рододендрона гострокінцевого (Rhododendron mucronulatum Turcz.)
На ділянці деревних реліктів у грудні цвіте рододендрон гострокінцевий (Rhododendron mucronulatum Turcz.). Вирощуються ці рослини у саду з 1974 року. Це листопадні кущі до 2 метрів заввишки. Цвітуть без листків у квітні. Віночок бузково-рожевий. Природний ареал: Далекий Схід, Північно-Східний Китай, о.Кюсю. Росте у хвойно-широколистяних лісах на кам’янистих схилах і скелях. Чисельність цього виду в природі скорочується, тому його відносять до зникаючих видів.
Рододендрон гострокінцевий – дуже чутливий до позитивних довготривалих температур (близько 10 °С), які іноді бувають зимою і провокують розвиток квіткових бруньок. Саме це явище спостерігаємо у третій декаді грудня 2019р. Подібне відбувалось у січні 2005 року. Подальші заморозки пошкодили розвинуті квітки, що значно зменшило весняну інтенсивність цвітіння та рясність плодоношення. Загалом вид зимостійкий, але за аномально низьких температур однорічні пагони підмерзають. Здатний оздоровлювати навколишнє середовище завдяки виділенню в повітря фітонцидів.
https://biomed.knu.ua/news/latest-news/2091-zatsvila-v-sadu-kalina-2.html#sigProId00b012ce88
Провідний біолог, к.б.н.
С.В. Дідківська,
провідний біолог
В.Г. Кондратюк-Стоян