НАВЧАЛЬНО-НАУКОВИЙ ЦЕНТР "ІНСТИТУТ БІОЛОГІЇ ТА МЕДИЦИНИ"

Останні новини

1 222-24 травня у Ботанічному саду імені акад. О.В. Фоміна Київського національного університету імені Тараса Шевченка пройшла міжнародна науково-практична конференція «Інтродукція та збереження рослинного різноманіття у ботанічних садах Східної Європи (присвячена 180-річчю створення Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна)»

Конференції такого рівня, які присвячені висвітленню питань наукових досліджень та досягнень у галузі інтродукції рослин та збереженні рослинного різноманіття, Ботанічний сад ім. акад. О.В. Фоміна проводить 1 раз на 5 років. У 2019 р. ця конференція співпала з 180-річним ювілеєм Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна. Інтродукція рослин в центральній частині України, започаткована саме в ньому ще у 30-рр. ХІХ ст. завдяки праці та здобуткам Р. Траутфеттера, О. Роговича, І. Шмальгаузена, О. Фоміна та ін. відомих вчених. Завдяки іменам цих та інших вчених ця наукова галузь досягла певних результатів у дослідженні рослинного світу Європи. Слід відмітити, що питання інтродукції рослин і в першу чергу таксономічні, популяційні, репродуктивні, генетичні дослідження генофонду рідкісних і зникаючих видів рослин нині набувають великого значення адже внаслідок антропогенної трансформації природних екосистем та спряжених з нею змін клімату фіторізноманіття планети, Європи і України невпинно зменшується. Актуальними питаннями сьогодення також є впровадження здобутків науковців Ботанічного саду у міське зелене будівництво, підбір та вдосконалення асортименту рослин для розвитку ландшафтного дизайну м. Києва.

Необхідність вироблення нової стратегії збереження рослинного різноманіття та розширення наукових досліджень з мобілізації генофонду рослин використовуючи інструментарій критико-систематичних та молекулярно-генетичних методик нині набувають нового сенсу та все гостріше виступають на порядку денному. Ці знання та досвід активно використовуються та впроваджуються у навчальній та еколого-освітній діяльності Інституту біології та медицини університету.

У роботі конференції прийняли участь 94 науковців з 21 установи 4 країн – України, Литви, Білорусі та Канади. Наукова програма включала 6 секцій. Було зроблено 30 усних доповідей.

Згідно з програмою конференції 22 травня проводилась реєстрація учасників для яких була організовано екскурсію Ботанічим садом. Гості з інших країн Європи були приємно вражені різноманіттям колекційного фонду, вони з захопленням та великим задоволенням оглянули дендрарій та колекції «закритого ґрунту» Ботанічного саду.

23 травня відбулось офіційне відкриття конференції, пленарне та секційні засідання. Урочисте відкриття конференції відбулось у актовій залі Червоного корпусу Університету. Відкрив засідання заступник директора Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна В.П. Коломійчук, який надав слово для привітання учасників членам поважної Президії.

З привітаннями до учасників конференції звернулись очільниця відділу розвитку науки у закладах вищої освіти Міністерства освіти та науки України І.В. Сандига. Інна Володимирівна привітала учасників конференції за дорученням заступника Міністра освіти та науки Украни М.Л. Стріхи, побажала присутнім здоров’я, нових наукових здобутків та висловила сподівання щодо запуску програм додаткового фінасування наукової роботи університетських Ботанічних садів у найближчий час.

У привітанні проректора з наукової роботи Університету проф. В.С. Мартинюка, прозвучали вітальні слова від ректора Університету академіка Л.В. Губерського. Віктор Семенович наголосив на значущості Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна у розробці питань з інтродукції та збереження рослинного різноманіття України, побажав учасникам конференції плідної роботи.

Очільниця Національного Ботанічного саду ім. акад. М.М. Гришка член-кореспондент НАН України Н.В. Заіменко у вітальному слові відмітила важливість сучасних ботанічних досліджень, окреслила роль університетських ботанічних садів у збереженні фітобіоти та відзначила здобутки Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна у цьому процесі. Наталя Василівна передала привітання учасникам конференції від керівництва відділення загальної біології НАН України яке очолює академік НАН В.В. Моргуна.

У виступі директора Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААН академіка НААН України В.А. Вергунова прозвучала впевненість про важливість наукового доробку вчених Ботанічних садів у розвитку знань сільськогосподарської та природоооронних наукових галузей.

З доповідями на урочистому засіданні виступили: заступник директора Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна, к.б.н., доцент В.П. Коломійчук («Досягнення і здобутки Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна в інтродукції рослин та збереженні рослинного різноманіття»); завідувачка кафедри біології рослин КНУ ім. Тараса Шевченка д.б.н., проф. Н.Ю. Таран («Зелений купол: феномен та перспективи використання»), заступниця директора з наукової та іноваційної роботи Центрального ботанічного саду НАН Білорусі, к.б.н. Л.В. Гончарова («Центральний ботанічний сад Національної академії наук Білорусі: збереження генофонду рослин»); заступниця директора з наукової роботи Інституту еволюційної екології НАН України, д.б.н., проф. Р.І. Бурда («Інвазійна ботаніка: перебіг процесів інтродукція – натуралізація – інвазія»).

Після обідньої перерви учасники конференції працювали у шести заявлених секціях. Жваве обговорення викликали доповіді S. Zilinskaite («Vilnius – Kremenets – Kyiv – Botanical gardens in 19th century: from history to nowadays (heritage aspects)» та D. Uogintas («The main data sources for the redlisting of protected vascular plants of Lithuania») з Литви, О.О. Орлова з Житомира «Здичавіння декоративних адвентивних трав’яних видів рослин та їх інвазійний потенціал у Житомирській області», київських вчених – М.Ю. Журби «Акебія п’ятірна (Akebia quinata (Thunb. ex Houtt.) Decne.) в інтродукційних дослідженнях Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України», В.І. Діденко «Досвід культивування рідкісних видів волошок в умовах ex situ» та Л.В. Зав’ялової «Флора юго-западной России» І.Ф. Шмальгаузена: Адвентивні рослини».

24 травня учасники конференції відвідали Сирецький дендропарк, де ознайомились з його колекціями та поспілкувались з працівниками парку. Друга половина дня була присвячена продовженню секційних засідань, обговоренню результатів конференції та підведенню її підсумків.

У резолюції конференції розставлено нагальні сучастні пріоритети щодо розвитку наукових досліджень у галузі інтродукції рослин та збереження рослинного різноманіття. Учасники виступили з пропозицією: Програму міжнародної науково-практичної конференції «Інтродукція та збереження рослинного різноманіття у ботанічних садах Східної Європи (присвячену 180-річчю створення Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна) вважати виконаною, доповіді свалити, відзначити високий науковий і організаційний рівень конференції та подякувати Оргкомітету за організацію заходу.

На основі доповідей участників видано збірку матеріалів конференції «Інтродукція та збереження рослинного різноманіття у ботанічних садах Східної Європи (присвячена 180-річчю створення Ботанічного саду ім. акад. О.В. Фоміна). – К.: ТАЛКОМ, 2019. – 208 с.».

Всім гостям було презентовано буклет «Ботанічний сад імені акад. О.В. Фоміна Кивського національного університету імені Тараса Шевченка».

 

Заступник директора
Ботанічного саду імені акад. О.В. Фоміна
к.б.н., доцент Коломійчук В.П.

Наші контакти

Ми знаходимось за адресою:
Україна, 03022, м. Київ-022,
проспект Академіка Глушкова 2
Станція метро Виставковий центр

Приймальня директора:
Кімната №307
E-mail: biomed@knu.ua
Телефон/Факс: +38044 521-35-98

Поштова та юридична адреса:
Україна, 01601, місто Київ-601,
вул. Володимирська, 64/13
ННЦ "Інститут біології та медицини"

Надіслати повідомлення

Повідомити про помилку

Якщо ви помітили помилку на сторінці, виділіть текст і натисніть Ctrl+Enter

loader