newlogo with heart new 05.12.2017 Шановні іноземні студенти-медики!

Адміністрація Київського національного університету імені Тараса Шевченка, запевняє, що, незважаючи на труднощі, з якими зіткнулася наша країна, ми продовжуємо працювати для вас, виконаємо всі наші контрактні зобов’язання і навчальний процес у 2022/2023 році триватиме за планом. Відповідно до рішення Уряду України навчальний процес у першому семестрі має бути у дистанційному форматі, а далі залежатиме від ситуації. Враховуючи те, що медична освіта має велику практичну складову, яку реалізувати дистанційно неможливо, наш університет уклав низку угод із закладами вищої освіти та медичними закладами у Європі та Азії й має попередні домовленості з ними, щодо надання певних освітніх компонентів офлайн для іноземних студентів нашого університету.

Для організації проведення практичних занять офлайн для студентів нашого університету ми активно ведемо переговори з країнами Євросоюзу (Литва, Польща). Додатково працюємо над поєднанням дистанційного навчання в теоретичній частині, яке буде поєднуватися з практичними заняттями офлайн на базі медичних закладів Турецької Республіки. Іншим варіантом є тимчасове навчання за програмами академічної мобільності Київського національного університету імені Тараса Шевченка на базі закладів вищої освіти Турецької Республіки, Грузії, Китайської Народної Республіки, Ізраїлю. І ще одним варіантом продовження вашої класичної освіти є навчання у Польщі за участі наших кращих викладачів та з використанням клінічної бази практики польських медичних університетів.

Процес погодження таких академічних можливостей для вас потребує обговорення всіх аспектів такого формату навчання (умови навчання, проживання, вартість навчання тощо).

Отже, ми розробляємо для вас детальний опис запропонованих програм академічної мобільності і одразу проінформуємо, щойно він буде сформований.

Щиро Ваша,
Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Dear international medical students!

The administration of Taras Shevchenko National University of Kyiv assures you that despite the difficulties faced by our country, we are continuing to work for you; we will fulfill all our contractual obligations, and the educational process in the 2022-2023 academic year will continue in accordance with the educational program. According to the decision of the Government of Ukraine, the educational process in the first semester must be conducted in the distance mode, and thereafter the mode of studies will depend on the situation. Given that medical education has a large practical component that cannot be realized remotely, our university has entered into a number of contracts with higher educational and medical institutions in Europe and Asia, and has reached preliminary agreements regarding the provision of certain educational components in the offline mode for our foreign students.

With the purpose of organizing practical classes for our students, we are actively conducting negotiations with the European Union countries (Lithuania and Poland). Additionally, we are working on combining the distance mode of learning for the theoretical part of studies with offline practical classes based on the premises of medical institutions of the Republic of Turkey. Another option is temporary training at higher educational institutions of the Republic of Turkey, Georgia, the People's Republic of China, and Israel under the academic mobility programs of Taras Shevchenko National University of Kyiv. Yet another option for the organization of the educational process in the classical mode is to study in Poland with the participation of our best professors, using the clinical facilities of Polish medical universities.

The process of providing such academic opportunities requires detailed discussion of all aspects of such modes of study (training conditions, accommodation, tuition fees, etc.).

Hence, we are developing a detailed description of the proposed academic mobility programs and we will promptly inform you as soon as they are ready.

Sincerely yours,
Administration